Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić kostkę brukową? Usuwamy tłuste plamy i inne zabrudzenia na kostce.

Kostka brukowa może zostać zanieczyszczona na kilka sposób – plamy z oleju, benzyny czy farby.

Jakby tego było mało, często jest ona atakowana przez różnego rodzaju rośliny. Chcąc więc doprowadzić kostkę brukową do czystości, musimy użyć specjalnych środków i metod. Jakich?

Polecane myjki ciśnieniowe

Oczywiście będą one uzależnione od rodzaju powstałych zanieczyszczeń. Usuwanie błota czy piasku nie sprawi nikomu trudności, wystarczy bowiem użyć strumienia wody. Nieco trudniejszym zadaniem będzie poradzenie sobie z plamami i przekwitami. Znaczenie ma również stan kostki, a także jej ewentualne zaimpregnowanie, które zdecydowanie skraca cały proces czyszczenia.

Usuwanie przenikających roślin między kostkami

Nasze zestawienie rozpoczniemy od chwastów, mchu, porostów i grzybów, które mogą pojawić się w szczelinach między kostkami. Najkorzystniejszym miejscem dla ich rozwoju są przestrzenie szczególnie słabo nasłonecznione. Mamy tam do czynienia ze stosunkowo wysoką wilgotnością, co zdecydowanie sprzyja roślinom. Będą one pojawiały się również tam, gdzie podbudowa pod kostkę została wykonana w sposób nieprawidłowy.

Szczególnie rozrośnięte rośliny można usunąć ręcznie. Skorzystać możemy między innymi ze szpachelki oraz specjalnych chwastowników. Za pomocą szczotki i wody z dodatkiem detergentu usuniemy natomiast powstały zielony osad. Uważajmy jednak z użyciem wszelkiego rodzaju narzędzi – mogą one bowiem naruszyć strukturę kostki. Jeżeli wiec chcemy z nich skorzystać, róbmy to ostrożnie.

Rośliny możemy również wypłukać. W jaki sposób? Najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa – wystarczy skierować strumień bezpośrednio w obszar między kostkami, aby w sposób łatwy i szybki usunąć wszelkie przekwity. Oczywiście róbmy to rozważnie, by w tym samym czasie nie usunąć spoin kostek. Dzięki regulacji ciśnienia wody, za pomocą myjki usuniemy niemal wszystkie zabrudzenia z kostki brukowej (nie tylko rośliny). Niektóre myjki posiadają również dodatkowe wyposażenie, jak chociażby szczotki czy pianownice.

Jeżeli chwasty i inne rośliny są szczególnie wytrwałe, skorzystać należy ze środków chwastobójczych. Gdy spryskamy nimi kostkę, dotrą one do korzeni roślin, usuwając je tym samym na stałe. Wadą tej metody jest jej czasochłonność – omawiane preparaty działają bowiem długo, w dodatku musimy zabezpieczyć znajdującą się w sąsiedztwie trawę bądź inne rośliny, aby środek im nie zaszkodził. Mimo pewnych trudności, możemy mieć pewność, iż zielony nalot i wszystkie przekwity zostaną usunięte w sposób skuteczny.

Chcąc zabezpieczyć się przed tego typu zanieczyszczeniami na przyszłość, możemy kostkę spryskać kolejnym preparatem przeciw porostowi roślin, a po kilku godzinach spłukać go wodą.

Usuwanie plam z oleju i innych tłustych plam

Smar, płyn hamulcowy, olej silnikowy czy ten pochodzący chociażby z grilla są niezwykle trudne do usunięcia, zwłaszcza gdy zdążą dobrze wniknąć w strukturę kostki. Jeżeli plamę zauważyliśmy od razu, możemy wykorzystać myjkę ciśnieniową i płyn do mycia naczyń bądź domowy odplamiacz. Po nałożeniu grubej warstwy środka i odczekaniu kilku minut, należy wszystko spłukać silnym strumieniem.

Chcąc zwiększyć skuteczność tej metody, możemy najpierw posypać plamę piaskiem, który wchłonie olej. Dopiero po tej czynności aplikujemy środek i spłukujemy wszystko wodą.

Jeżeli plamy nie uda nam się usunąć, należy skorzystać ze specjalnych odplamiaczy olejowych. Ich aplikacja powinna odbywać się zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Dobrym wyborem okażą się również preparaty czyszczące i impregnujące do kostki brukowej. Są to produkty chemiczne, przygotowane specjalne do wybawiania tego typu plam.

Na rynku znajdują się ponadto preparaty, które mogą przywrócić bądź podkreślić naturalny kolor kostki, a także po wszystkim zaimpregnować i zabezpieczyć jej powierzchnię przed powstawaniem zabrudzeń w przyszłości.

Usuwanie osadów wapiennych

Osady, czy też wykwity, to białe plamy, które powstają na kostce w sposób naturalny, w wyniku procesów chemiczno-fizycznych zachodzących w jej strukturze. Zawarte w cemencie związki wapnia rozpuszczają się pod wpływem wilgoci, a gdy woda odparuje, na powierzchni kostki widoczne są wspomniane plamy. Co prawda, osady mogą zostać usunięte przez deszcz, jednak potrwa to bardzo długo (nawet kilka lat).

Chcąc ten proces przyspieszyć, powinniśmy wyposażyć się w specjalne chemiczne preparaty do osadów wapiennych, które posiadają w składzie kwasy nieorganiczne i organiczne. Wystarczy zaaplikować środek w miejscach powstania osadów, a następne spłukać go przy użyciu myjki ciśnieniowej. Używajmy go jednak zgodnie z instrukcją, gdyż nałożenie zbyt dużej ilości środka może doprowadzić do uszkodzenia kostki.

Usuwanie resztek farb i zapraw

Tego typu plamy powstają, rzecz jasna, wtedy, gdy kostka brukowa nie zostanie odpowiednio zabezpieczona. Jeżeli są one świeże, powinniśmy je delikatnie zdrapać (uważajmy, by nie naruszyć struktury kostki!) i przemyć te miejsca wodą.

Nie zawsze jednak uda nam się od razu zauważyć plamę, dlatego może ona zaschnąć. Co wtedy powinniśmy zrobić? Należy przeprowadzić proces piaskowania, który związany jest z czyszczeniem sprężonym powietrzem bądź wymieszaną wodą z piaskiem. Pamiętajmy przy tym, by piaskowanie wykonywać po zakończeniu wszelkich prac związanych z kładzeniem i zabezpieczaniem kostki.

Poza piaskowaniem, skorzystać możemy również ze szlifierki wyposażonej w specjalne tarcze czyszczące. Sposób ten jest z pewnością mniej czasochłonny.

Zabezpieczenie(konserwacja) kostki brukowej

Chcąc uodpornić kostkę na powstawanie zabrudzeń w przyszłości, a także wzmocnić jej strukturę przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych, warto przeprowadzić jej impregnację.

Jest ona konieczna zwłaszcza wtedy, gdy czyściliśmy kostkę poprzez szlifowanie bądź piaskowanie. Procesy te osłabiają bowiem materiał, przez co jest on bardziej podatny na powstawanie zanieczyszczeń.

Impregnację przeprowadzimy poprzez nałożenie na powierzchnię kostki preparatów impregnujących. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów tych produktów. Niektóre z nich zabezpieczają kostkę wyłącznie przed zabrudzeniami, inne zaś sprawiają, iż jest ona zabezpieczona również przed pojawianiem się mchu, porostów i grzybów, staje się ona mrozoodporna, a także zwiększona zostaje wytrzymałość mechaniczna kostki. W końcu kupić możemy również preparaty nabłyszczające oraz podkreślające i odnawiające kolor.

Impregnowanie najlepiej przeprowadzić w zachmurzony. Oczywiście kostka musi zostać najpierw oczyszczona i wysuszona. Nie zapomnijmy także o zabezpieczeniu roślin znajdujących się w sąsiedztwie kostki. Impregnacja, poza zabezpieczeniem materiału, sprawi również, iż czyszczenie go w przyszłości będzie dużo łatwiejsze – brud nie wniknie bowiem w strukturę kostki, dlatego jego usunięcie stanie się możliwe po zastosowaniu wyłącznie strumienia wody.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.